PINNIPINNIPINNI
Search
00 items
  • ETUSIVU
  • UUTISET & JUTUT
    • UUTISKATEGORIAT
  • KALENTERI
  • HIUSMUOTI
    • KOKOELMAT
    • HIUSMUOTI – KOULUTTAJIEN VALINNAT
  • TYÖPAIKAT
    • TYÖHAKEMUKSET
    • REKRYILMOITUKSET
  • OSTA & MYY
  • MEISTÄ
    • PINNI TIIMI
  • LEHTIARKISTO
    • PRINTTIJULKAISUT
    • DIGILEHTI ARKISTO
  • MEDIATIEDOT
  • TILAA PINNI
  • OSTA PINNI GAALA Early Bird -lippu
  • OMA TILI
Reetta Mäkelä2025-10-02T09:41:18+03:00
Vanhassa panimorakennuksessa, Tammisaaren sydämessä, toimii kahden rohkean naisen kampaamo, jossa nykyisin koetaan suuria onnentunteita. Ennen kuin tähän päästiin, vaadittiin ahkeraa kivienkantoa ja järeät otteet.

Denise Lindh ja Mickis Wilman tutustuivat tammisaarelaisessa kampaamossa, Kronanissa, jossa he molemmat työskentelivät useita vuosia. Liike pyöri mukavasti, mutta muutoksen tuulet puhalsivat vuoden 2024 alussa. Mickis oli vanhempainvapaalla, kun vuokranantaja irtisanoi Kronanin sopimuksen. Piti alkaa etsiä uutta liiketilaa.

– Haaveilin erilaisesta tilasta, esimerkiksi vanhasta teollisuusrakennuksesta, Denise kertoo. He pääsivätkin katsomaan juuri vapautunutta siideripanimoa. Denise oli heti valmiina haasteeseen ja tartutti innostuksen Mickikseen.

Parivaljakko ryhtyi toimeen. Viikon sisällä vuokrasopimus oli tehty ja helmikuussa alkoi remontti. Eikä mikä tahansa remontti!


Lykka conceptiin on esteetön kulku, sillä entisessä panimorakennuksessa on ramppi, jota pitkin kärrättiin siideriomenoita. Nyt tilaan pääsevät niin vauvanvaunut kuin pyörätuolitkin.

Tammisaarelaista idylliä vanhassa panimossa

LYKKA concept -kampaamo sijaitsee upeassa, vuonna 1858 rakennetussa, Tammisaaren ensimmäisessä teollisuusrakennuksessa joka oli panimokäytössä vuoteen 1968 asti. Samassa tilassa oli aikoinaan Länsi-Uudenmaan ensimmäinen supermarket. Pihapiirin rakennukset omistaa nykyisin paikallinen VPK. Kampaamon lisäksi tilojen vuokralaisina ovat fysioterapiaa tarjoava yritys, musiikkistudio ja Raaseporin kansalaisopisto. Idyllinen miljöö ruokkii luovaa toimintaa ja ihmisten monipuolista hyvinvointia. Panimonkadulla syntyy muun muassa uusia biisejä, käsityönä keramiikkaa ja kauniita kampauksia!


Tytöt, tytöt!

Remonttitiimin visiona oli tehdä kaikesta ”flytande”, sujuvaa ja helposti lähestyttävää, olipa kohteena lattia tai olohuonemainen odotustila. Avukseen Denise ja Mickis valitsivat FRANCO Interiör & Design -suunnittelutoimiston. Modernin kampaamon rakentamisessa vanhaan panimorakennukseen oli omat haasteensa, mutta lopputuloksesta tuli persoonallinen ja juuri sitä, mitä Denise ja Mickis tavoittelivat yhdessä sisustussuunnittelija

Fransisca Lindholmin kanssa. Perheet ja sukulaiset valjastettiin purkutöihin. Apuaan tarjosivat myös ystävät ja asiakkaat. Eniten työmaalla uurastivat kuitenkin Mickis ja Denise itse. Vain sähkö- ja putkitöihin palkattiin ammattilaiset.

Mickiksen vauva nukkui panimorakennuksen pihalla vaunuissaan tyytyväisenä, kun äiti repi vanhaa mattoa irti lattiasta tai opetteli piikkauskoneen käyttöä. Kampaamossa on aulan ja kampaamosalin lisäksi kaksi pienempää huonetta, joista toisessa toimii kosmetologi Malin Erikssonin Studio Vida. Toiseen huoneeseen toivotaan vielä palveluita täydentävää yrittäjää, esimerkiksi hierojaa.

Remontti oli fyysisestikin rankkaa puuhaa. Esimerkiksi vanhasta kylmähuoneesta piti kantaa 7000 kg kiviä ulos, ennen kuin lattiaa päästiin tasoittamaan. Lopulta esiin kaivettu betonilattia ja vanhat tiiliseinät pääsivät korostamaan tilan teollista ilmettä.

Denise ja Mickis muistelevat, miten jotkut läheiset kauhistelivat, mitä naiset oikein olivat tekemässä ja varoittelivat tyyliin: ”Tytöt, tytöt… Oletteko ihan varmoja? Jättäkää vain punainen matto…”

– Opimme paljon ja kokeilimme rohkeasti. Tekisin saman vaikka uudestaan, Mickis nauraa.

Remontti kesti kolme kuukautta, ja lopulta toukokuussa kampaamossa päästiin tarttumaan maalipensselin sijaan hiusvärisutiin ja laikka vaihtui saksiin. Perheet leipoivat tarjottavaa heinäkuun avajaisjuhliin, joissa kävijöitä riitti. Asiakkaat saivat mukaansa yhteistyökumppanien lahjoittamat tuotekassit. Lähimpien ystävien ja remonttiapulaisten kanssa juhlittiin pikkutunneille.

– Tarjosimme heille pizzaa ja skumppaa. Juomat pysyivät viileinä, kun pesupaikka-altaat täytettiin jäillä, Mickis muistelee.

Kampaamossa on aulan ja kampaamosalin lisäksi kaksi pienempää huonetta, joista toisessa toimii kosmetologi Malin Erikssonin Studio Vida. Toiseen huoneeseen toivotaan vielä palveluita täydentävää yrittäjää, esimerkiksi hierojaa.

Paljon vihreää ja ripaus bohoa

Lykkassa on elementtejä, joista edelleen tunnistaa Denisen ja Mickiksen entisen työpaikan, Kronanin.

– Halusimme käyttää raakamateriaaleja sekä luoda samaa tunnelmaa kuin Kronanissa, jossa myös oli peitelevyt seinällä. Helppohoitoiset materiaalit, vihreä väri, teollinen tyyli ja viherkasvit olivat lähtökohtana sisustuksellemme. Ja meillä oli vahva visio väreistä, Denise sanoo.Kampaamosalin puolella vallitseva väri on intensiivinen vihreä. Sillä on maalattu tilan keskellä olevan tiskin kaapit ja silmiä hivelevä värihylly, joka on kuin karkkikauppa.

– Värihylly purkkeineen on tehnyt vaikutuksen asiakkaisiin. On myös mukavaa, ettei tarvitse poistua erilliseen värikeittiöön, ja asiakkaat saavat seurata työskentelyä, Mickis sanoo.

Denise ja Mickis halusivat työpaikan, jossa viihtyvät itse.

– Kampaamon pitää olla paikka, johon haluamme tulla joka päivä, ja jonka asiakkaat muistavat ja jonne hekin haluavat palata uudelleen, Denise kiteyttää.

Marraskuussa Lykka conceptin tiimi täydentyi vielä kosmetologilla, kun Malin Eriksson aloitti vastaanoton toisessa hoitohuoneessa. Nyt kun suuri urakka on takana, on haussa vielä hyvinvointipalveluita tarjoava yrittäjä toiseen hoitohuoneeseen.

Sujuvaa palvelua kolmella kielellä

Myös palvelussa toteutuu Denisen ja Mickiksen ”Flytande”-ajattelu ja siksi Lykka concept tarjoaa palveluita mahdollisimman monipuolisesti kaikille kohderyhmille.

– Pyrimme tekemää kestäviä ratkaisuja, joissa huomioidaan asiakkaan erilaiset tarpeet, kuten miten kampaus toimii itse laitettuna ja pysyy mallissa seuraavaan kertaan asti, tai mikä on asiakkaan budjetti, Denise kertoo.

Kummallakin kampaajalla on omia kanta-asiakkaita, jotka ovat seuranneet heidän mukanaan. Parivaljakon keskinäinen yhteistyö on niin mutkatonta, että he voivat ottaa vastaan myös toistensa asiakkaita mikäli se asiakkaalle sopii.– Konsultoimme toisiamme saadaksemme uusia ideoita, emmekä tarjoa asiakkaalle joka kerta samaa, Mickis toteaa.

Uusien asiakkaiden suhteen toimitaan usein niin, että kaksikielinen Mickis ottaa suomenkieliset asiakkaat, mutta antaa mielellään englanninkieliset asiakkaat Deniselle.

Tämäkin sujuu ”flytande”, niin kuin kaikki muukin Lykka conceptissa.

– Asiakkaat huomaavat, että me viihdymme täällä. Vietämme aikaa keskenämme enemmän kuin mitä olemme kotona. Meidän ei tarvitse edes sanoa asioita ääneen, kun toinen jo tietää mistä on kyse, Denise sanoo.

– Olemme tunteneet niin kauan, että siitä on etua työssä. En olisi voinut toteuttaa Lykka conceptia kenenkään muun kuin Denisen kanssa, Mickis täydentää.


LYKKA CONCEPT

Panimonkatu 13, Tammisaari

Avattu: toukokuussa 2024

Omistajat: Denise Lindh ja Mickis Wilman

Neliömetrejä: 218

Tilat: salonki, 2 hoitohuonetta, henkilökunnan huone ja aula/odotustila

Asiakaspaikat: 3 peilipaikkaa ja 3 pesupaikkaa

Vanhan panimon tunnelmallisissa tiloissa työskentelevät tällä hetkellä kampaajat Denise Lindh ja Mickis Wilman, sekä kosmetologi Malin Eriksson (keskellä). Tilaa olisi vielä palveluita täydentävälle yrittäjälle.

Lue lisää hiusuutisia

Blondify avaa Kamppiin - maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille

Blondify avaa Kamppiin – maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille

Blondify avaa Kamppiin – maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille Teksti Blondify, Kansikuva Blondify, Kuva Joanna Suomalainen Vaaleisiin hiuksiin erikoistunut Blondify avaa uuden jäsenyyspohjaisen kampaamon Kampin kauppakeskukseen touko kesäkuun vaihteessa. Liikeestä tulee maailman ensimmäinen blondeille tarkoitettu jäsenyysmallilla toimiva kampaamo. Erikoispalvelua vain blondeille Blondifyn missiona on tarjota maailman paras kampaamokokemus blondeille. Se perustuu erikoiskoulutettuihin Blonde Specialist -kampaajiin, premium […]

Read more
SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI

SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI

SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI Suomen Hiusyrittäjät ry ja Suomen Hiusalan ammattilaiset ja yrittäjät ry yhdistyvät uudeksi hiusalan etujärjestöksi. Neuvotteluja on käyty hyvässä yhteishengessä jo kuukausien ajan ja hankesuunnitelma esitellään syksyllä jäsenistölle, jolta saaman vastaanoton mukaan asiassa edetään. – Tahtotila ja usko uuteen yhdistykseen on luja, sanovat puheenjohtajat Sini Silfvenius-Bart ja Sebastian Ström, […]

Read more
Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa

Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa

Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa Dwayne “The Rock” Johnson on perustanut Papatui hoitosarjan miehille. Johnson loi sarjan, koska halusin sen vastaavan miesten arkielämän tarpeisiin. Teksti Nelli Spännäri, Video Instagram Vaikuttaja Katy Napier nauratti Instagram-seuraajiaan videolla, jonka hän otti kauppareissulla. Hän näki näyttelijä ja painija Dwayne “The Rock” Johnsonin mainostamassa Papatui tuotteitaan. Mainos herätti […]

Read more

Vastaa Peruuta vastaus

Sinun täytyy kirjautua sisään kommentoidaksesi.


UUSIMMAT JUTUT

Blondify avaa Kamppiin – maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille

Blondify avaa Kamppiin - maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille Teksti Blondify, Kansikuva Blondify, Kuva Joanna Suomalainen Vaaleisiin hiuksiin erikoistunut Blondify avaa uuden jäsenyyspohjaisen... read more

SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI

SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI Suomen Hiusyrittäjät ry ja Suomen Hiusalan ammattilaiset ja yrittäjät ry yhdistyvät uudeksi hiusalan etujärjestöksi.... read more

Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa

Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa Dwayne “The Rock” Johnson on perustanut Papatui hoitosarjan miehille. Johnson loi sarjan, koska halusin... read more

Pop-tähti Zara Larssonin silmämeikki on kesän haluttu festarilook

Pop-tähti Zara Larssonin silmämeikki on kesän haluttu festarilook Teksti Nelli Spännäri, Kuvat Sophia Sinot Instagram Ruotsalainen pop-tähti Zara Larsson on tunnettu kesäisestä... read more

Sacha Mascolo-Tarbuckista TONI&GUY:n ja LABEL.M:n pääomistaja

Sacha Mascolo-Tarbuckista TONI&GUY'n ja LABEL.M:n pääomistaja   TONI&GUY Global Group astuu uuteen aikakauteen uuden omistajan, Sacha Mascolo-Tarbuckin, 55, johdolla. TONI&GUY Global Group... read more

Opetustyötä lähes 40 vuotta! – Hyrian hiusalan konkari Seija Siitonen eläkkeelle

Opetustyötä lähes 40 vuotta! - Hyrian hiusalan konkari Seija Siitonen eläkkeelle Teksti Aino Kesäniemi, Kuva Milja Putkonen "Toivon, että aina muistettaisiin, että... read more

Yhdistyvätkö SHY ja SHAY? Tuleeko Suomeen yksi hiusalan liitto? Tiedotustilaisuus 11.6.

  Yhdistyvätkö SHY ja SHAY? Tuleeko Suomeen yksi hiusalan ammattiliitto? Tiedotustilaisuus 11.6. Suomen Hiusalan ammattilaiset ja yrittäjät sekä Suomen Hiusyrittäjät lähettivät tänään... read more

Syväluotaus hiuspohjaan

Syväluotaus hiuspohjaan Teksti Rainer Nyman On hatunnoston paikka, että joku on syvästi innostunut omasta alastaan mutta myös siitä, millaisia ongelmia työssään kohtaa. Ja... read more

Suosikkimaskeeraja Meri Leiviskä lähti etsimään rakkautta televisiossa

Suosikkimaskeeraja Meri Leiviskä lähti etsimään rakkautta televisiossa Monen tutun tv-kasvon meikkaajana toimiva Meri Leiviskä astuu nyt itse kameran eteen, sillä hän... read more

Sarjakaunistujalle vankeutta

Sarjakaunistujalle vankeutta Pirkanmaan sarjakaunistuja on tuomittu vuoden ja kolmen kuukauden vankeuteen. 32-vuotiaan naisen syyksi luettiin 36 petosta ja yksi näpistys. Teksti Rainer... read more

YHTEYSTIEDOT - PINNI LEHTI

Yhteys: pinni@pinni.fi
Lehden julkaisija:
Lareas Oy

Osoite: Lauttasaarentie 20-22 F 86
00200 Helsinki
Y-tunnus: 0894668-5

Tietosuojaseloste
Maksuehdot (Checkout)
Tilaus-, toimitus ja peruutusehdot

MEDIA- JA ILMOITUSMYYNTI

Päätoimittaja / toimitusjohtaja
Pia Paalasvuo
pia@pinni.fi

Mainosmyynti ja yhteistyöt
Pia Paalasvuo
pinnipro@pinni.fi

Tuottaja
Rainer Nyman
rainer@pinni.fi

Asiakaspalvelu
Nelli Spännäri
+35844 7033230
pinni@pinni.fi

© Copyright 2023. Pinni.fi

  • ETUSIVU
  • UUTISET & JUTUT
    • UUTISKATEGORIAT
  • KALENTERI
  • HIUSMUOTI
    • KOKOELMAT
    • HIUSMUOTI – KOULUTTAJIEN VALINNAT
  • TYÖPAIKAT
    • TYÖHAKEMUKSET
    • REKRYILMOITUKSET
  • OSTA & MYY
  • MEISTÄ
    • PINNI TIIMI
  • LEHTIARKISTO
    • PRINTTIJULKAISUT
    • DIGILEHTI ARKISTO
  • MEDIATIEDOT
  • TILAA PINNI
  • OSTA PINNI GAALA Early Bird -lippu
  • OMA TILI

Käytämme evästeitä parantaaksemme sivuston käyttökokemusta.

-kohdasta voit lukea lisää käyttämistämme evästeistä tai poistaa ne käytöstä.

pinni_logo
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Yksityisyyden yleiskatsaus

Evästeet ovat pieniä tekstitiedostoja, joita sivustot voivat käyttää tehdäkseen käyttäjäkokemuksesta tehokkaamman.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömien evästeiden pitäisi aina  olla käytössä, jotta osaamme esim. muistaa, että haluatko sallia muita evästeitä vai et.