PINNIPINNIPINNI
Search
00 items
  • ETUSIVU
  • UUTISET & JUTUT
    • UUTISKATEGORIAT
  • KALENTERI
  • HIUSMUOTI
    • KOKOELMAT
    • HIUSMUOTI – KOULUTTAJIEN VALINNAT
  • TYÖPAIKAT
    • TYÖHAKEMUKSET
    • REKRYILMOITUKSET
  • OSTA & MYY
  • MEISTÄ
    • PINNI TIIMI
  • LEHTIARKISTO
    • PRINTTIJULKAISUT
    • DIGILEHTI ARKISTO
  • MEDIATIEDOT
  • TILAA PINNI
  • OSTA PINNI GAALA Early Bird -lippu
  • OMA TILI
Reetta Mäkelä2025-10-02T09:30:08+03:00
Hiustenpidennykset antavat Karita Tykän luonnolliselle hiustyylille näyttävyyttä ja helpottavat hiustenlaittoa.

Elokuun ensimmäinen päivä on kuuma ja hikinen, kun Karita Tykkä saapuu ONDA Beautyyn huollattamaan hiuksiaan. Pitkään jatkuneet paahtavat helteet näkyvät myös

Karitan hiuksissa tavallista voimakkaammin haalistuneena sävynä, mutta myös kauniina kasvoja kehystävinä aurinkoraitoina.

– Moni luulee, että minulle on tehty kampaajalla raitoja, mutta ne ovat luontoäidin käsialaa.

Kampaaja Hanna Rissasen ja Tykän välillä vallitsee syvä ammatillinen luottamus. Rissanen tietää, mitä Tykkä haluaa ja Tykkä tietää, että Rissanen osaa toteuttaa toiveet ilman sen kummempia opastuksia.

Tykän vakiohuoltoon sisältyy tyviväri, sävytys ja pidennysten huolto. Meri-ilman ja auringon kuivattamat hiukset saavat lisäksi erityskosteutta K18-hoidolla ja normaalia hoitavammalla maskilla. Lopputuloksesta halutaan luonnollinen mutta näyttävä.

– Auringon tekemää luonnollista vaalea kehystä emme koskaan sävytä samalla sävyllä pituuksien kanssa, vaan se saa jäädä valaisemaan kasvoja, Rissanen kertoo.

HIUSTENPIDENNYSTEN PIONEERI, näin Karita Tykkää voisi tituleerata. Karita nimittäin laitatti ensimmäiset pidennyksensä jo pian missivuotensa 1997 jälkeen. Paparazzin mallina missikiharat piti vaihtaa trendikkäämpään kampaukseen.

Siihen aikaan muodissa olivat lyhyet polkat.

– Jonkin aikaa pidin polkkaa, mutta en koskaan tuntenut sitä omakseni. Kun pidennykset tulivat kampaamoihin, pääsin kasvattamisen tuskallisesta välivaiheesta ja sain heti pidemmät hiukset.

Pidennykset eivät jääneet vain välivaiheeksi, koska pian Karita huomasi, miten käteviä pidennykset ja tuuhennokset olivat monesta muustakin syystä.

– Tuuhennoksilla saan ihanan leijonanharjan, joka on kivannäköinen ihan vaikka vain ponnarilla. Myös kiharat ja laineet säilyttävät paremmin muotonsa, mikä helpottaa arkea.

Hanna huoltaa tälläkin kertaa Karitan Beaded weft -pidennykset, joita on tällä hetkellä muutama rivi.

– Beaded weft -tekniikka on omalle hiukselle kaikkein hellävaraisin ja lopputulos luonnollisin, Hanna kertoo.

Rissanen on tehnyt kaikenlaisia pidennyksiä koko uransa, neljätoista vuotta. Nykyään hän käyttää lähes ainoastaan Beaded weft -tekniikkaa.

– Teippipidennyksiin verrattuna se on haastavampi tekniikka opetella, mutta kun sen oppii, se on ihan simppeli juttu.

Lopputuloksesta tulee siisti ja kaunis, kun oppii laittamaan oikean määrän pidennyksiä asiakkaan omaan lähtötilanteeseen nähden, ettei pidennyksestä tule liian raskas.

Oikean sävyn valinta on sekin tärkeää. Useita eri sävyjä yhdistelemällä syntyvät parhaimmat ja luonnollisimmat lopputulokset. Lisäksi osiot tulisi sijoitella niin, että erilaisten kampausten teko on mahdollista.

– Hiukset ovat kuin naisen kruunu, Karita summaa. Hiukset kehystävät kasvoja, niillä voi luoda ja vaihtaa tyyliä. Hiukset ovat myös osa persoonaa. Ei ole siksi yhdentekevää kuka hiukset leikkaa ja laittaa ja miten.

– Minusta on tärkeää, että kampaaja ei niinkään ajattele sitä mikä on muodikasta ja mitä hän itse haluaisi tehdä, vaan mikä sopii sille ihmiselle ja persoonalle, joka hänellä on asiakkaana, Karita sanoo.

Hannan tuolissa Karita kokee olevansa hyvissä käsissä.

– Kampaajalla on tosi iso vastuu. Kun istun Hannan tuoliin minun ei tarvitse ikinä pelätä, että jokin menisi pieleen.

VASTUU OMASTA ELÄMÄSTÄ, se koskee meitä kaikkia. Uudessa Kirjassaan Kaikki rohkeus meissä Karita kehottaa katsomaan omaa elämää uusin silmin. Vaikka hiustyyli pysyisi suunnilleen samana vuodesta toiseen ihminen muuttuu.

– Mikään ei ole niin varmaa kuin muutos. Se on hirveän armollinen ajatus, varsinkin silloin kun meillä on tosi vaikea paikka elämässä, koska siihen sisältyy tietoisuus siitä, että sekin hetki menee ohitse.

Karita Tykkä on aikaansaava nainen. Hän on psyyken valmentaja, pilates-, hengitys- ja meditaatio-ohjaaja, holistinen ravintovalmentaja, luennoitsija ja kirjailija. Lokakuussa ilmestyvä kirja on hänen yhdestoista kirjansa, mutta ensimmäinen, joka ei keskity ravintoon ja hyvinvointiin, vaan elämään ja elämän syvempään ymmärtämiseen ja henkiseen kasvuun.

Miksi halusit kirjoittaa tämän kirjan ja miksi juuri nyt?

– Olen aina kirjoittanut mieleeni nousevia ajatuksia elämästä ylös. Viime talvena havahduin siihen, että muistiinpanoja oli kertynyt tosi paljon.Tykkä heitti kirja-ajatuksen seuraajilleen somessa, jotka olivat heti innoissaan. Ideasta inspiroitui myös kustantaja ja pian Karitalla oli kustannussopimus.

Kirjan luvut keskittyvät aina yhteen teemaan, kuten trauma, pelko, rakkaus, kiitollisuus ja lopussa eheytyminen.

Jokainen luku alkaa Tykän omalla henkilökohtaisella tarinalla, joka johdattaa aiheen ääreen.

Kyseessä ei kuitenkaan ole paljastuskirja, Karita painottaa, vaikka mukana onkin hyvin henkilökohtaisia asioita.

– Moni lukija saattaa kyllä yllättyä, että minulle tapahtuu ihan samanlaisia asioita kuin kaikille muillekin.

Kirjan voi lukea järjestyksessä kannesta kanteen, lukea luvut, jotka kiinnostavat tai avata kirjan aina sattumanvarausesti jostain kohtaa. Jokaiseen teemaan sisältyy tehtävä.

– Halusin, ettei kirja ole pelkkää sanahelinää, siksi mukana on myös tehtäviä, jotka antavat lukijalle mahdollisuuden edistää teeman prosessointia omassa elämässään.

Karita toivoo, että kirja voisi olla avuksi ihmiselle, joka on oman elämänsä risteyskohdassa.

“Mikään ei ole niin varmaa kuin muutos. Se on hirveän armollinen ajatus, varsinkin silloin kun meillä on tosi vaikea paikka elämässä, koska siihen sisältyy tietoisuus siitä, että sekin hetki menee ohitse.”

ENSIMMÄISEKSI TARVITAAN halu muutokseen.

– Kukaan ulkopuolinen ei voi tulla sanomaan, että sinun pitää nyt alkaa katsoa elämääsi uusin silmin. Muutos ei ole pakko vaan valinta.

Toiseksi muutoksen etsijän on omistettava oma tarinansa päineen ja häntineen.– Me elämme usein laput silmillä. Meillä on kiire suorittaa ja tehdä, emmekä pysähdy tarkastelemaan itseämme ja elämäämme.

Vain pysähtymällä ja rehellisellä itsetutkiskelulla voimme Karitan mukaan nähdä, mitkä asiat tekevät meidät onnelliseksi ja mitkä vievät meitä eteenpäin ja mitkä asiat kasaavat huolia ja murhetta ja jarruttavat matkaamme.

Rehellisyys itseä kohtaan on tehnyt Karitasta yrittäjänä rennomman. Aikaisemmin Tykkä vaati itseltään tiukkoja aikatauluja ja suorittamista. Nyt hän muistuttaa itseään, että projektit ovat yksinyrittäjänä hänen omiaan ja hän voi itse päättää missä aikataulussa ne tekee.

– Kyllä minä teen edelleen todella paljon töitä. Joskus joku kysyikin, että onko minulla vuorokaudessa 24 tuntia enemmän kuin muilla. Kysymys onkin enemmän siitä, miten teen töitä ja mitä teen, kun en tee töitä.

Työn vastapainoksi Karita meditoi joka aamu ja ilta. Hän on myös hyväksynyt, että keskeneräisyys kuuluu elämään, eikä valmiiksi tule kukaan.

– Jos minulta kysyttäisiin, että milloin olen valmis, vastaisin, että toivottavasti en ikinä.Sen hyväksyminen, että mihinkään ei tarvitse olla valmista vastausta on vapauttanut Karitaa stressistä.

– Elämääni on tullut hirveästi tilaa ja rauhaa. Kun suhtautuu itseen sallivammin, saa oman elämän paremmin omiin käsiinsä ja elämä myös muuttuu paremmaksi. Se herättää uteliaisuuden elämää ja itsensä kehittämistä kohtaan.

– Haluan olla paras versio itsestäni, mutta en tarkoita sillä titteleitä tai menestystä, vaan parasta versiota itsestäni henkisesti. Toki se näkyy myös fyysisesti, koska kaikki linkittyy kaikkeen.

“Vain pysähtymällä ja rehellisellä itsetutkiskelulla voimme Karitan mukaan nähdä, mitkä asiat tekevät meidät onnelliseksi ja mitkä vievät meitä eteenpäin ja mitkä asiat kasaavat huolia ja murhetta ja jarruttavat matkaamme.”

TYKKÄ ANTAA HARJOITUKSEN, joka voi olla alkusysäys muutokseen ihan jokaiselle. Ota paperi, jonka etupuolelle kirjoitat käsin ne asiat, joista olet itsessäsi ylpeä, jotka toivot, että maailma näkee sinussa. Paperin kääntöpuolelle kirjoita ne asiat, jotka koetat piilottaa, jotka vain sinä itse näet, mutta joita et halua katsoa, koska et ole niistä ylpeä.

– Paperi on kuin naamio, jolla on kaksi puolta ja sellainen naamio meillä kaikilla on kasvoillamme. Vasta kun kykenet kohtaamaan naamiosi kääntöpuolen rehellisesti, voit nähdä mitä muutoksia elämäsi tarvitsee.

Ei selittelyä, ei itselleen valehtelua, ei vääränlaista armollisuutta itseä kohtaan, vaan raivorehellistä tutkailua ja tarkkailua. Vain tarkastelemalla elämääsi rehellisesti voit nähdä missä olet nyt.

– Et voi päästä tavoitteeseesi, jos et tiedä mistä lähdet liikkeelle. Koko elämää ei voi muuttaa kerralla, mutta voit aloittaa tekemällä pieniä muutoksia.

– Kun naamarin kääntöpuolta uskaltautuu katsomaan, avautuu sieltä todella paljon viisautta, rauhaa, motivaatiota ja voimaa muutokseen.

ASIAKAS

Karita Tykkä, 49: kirjailija, elämäntapavalmentaja, pilates ja meditaatio-ohjaaja, holistinen ravintovalmentaja ja luennoitsija. Tykkä on kirjoittanut kymmenen kirjaa hyvinvoinnista ja ruokaresepteistä. Lokakuussa ilmestyvä Kaikki rohkeus meissä (WSOY) on ensimmäinen elämäntaitoon keskittyvä kirja. ”Elämän arvokkaat mahdollisuudet konkretisoituvat hetkissä, joissa uskallamme päästää irti vanhoista ajatusmalleista ja ottaa uusia, rohkeita askelia.”

Hannan asiakkaana: 3 vuotta.

Luottotuotteet: K18 Damage Shield shampoo ja hoitoaine, Davines OI -shampoo, -hoitoaine ja -öljy, Morphosis Sublimis Oil Pure, Living Proof Perfect Hair Day Dry Shampoo, Living Proof Scalp Care Exfoliator.


KAMPAAJA

Hanna Rissanen: ONDA Beauty

Alalla: 14 vuotta.

Erikoisosaaminen: Luonnolliset raidoitustyöt sekä hiustenpidennykset ja -tuuhennokset.

Luottotuotteet: K18 Peptide Prep Detox shampoo, K18 AirWash Dry Shampoo, Eleven Australia Miracle Treatment ja Eleven Australia Miracle Hair Mask.

Lue lisää hiusuutisia

Blondify avaa Kamppiin - maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille

Blondify avaa Kamppiin – maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille

Blondify avaa Kamppiin – maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille Teksti Blondify, Kansikuva Blondify, Kuva Joanna Suomalainen Vaaleisiin hiuksiin erikoistunut Blondify avaa uuden jäsenyyspohjaisen kampaamon Kampin kauppakeskukseen touko kesäkuun vaihteessa. Liikeestä tulee maailman ensimmäinen blondeille tarkoitettu jäsenyysmallilla toimiva kampaamo. Erikoispalvelua vain blondeille Blondifyn missiona on tarjota maailman paras kampaamokokemus blondeille. Se perustuu erikoiskoulutettuihin Blonde Specialist -kampaajiin, premium […]

Read more
SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI

SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI

SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI Suomen Hiusyrittäjät ry ja Suomen Hiusalan ammattilaiset ja yrittäjät ry yhdistyvät uudeksi hiusalan etujärjestöksi. Neuvotteluja on käyty hyvässä yhteishengessä jo kuukausien ajan ja hankesuunnitelma esitellään syksyllä jäsenistölle, jolta saaman vastaanoton mukaan asiassa edetään. – Tahtotila ja usko uuteen yhdistykseen on luja, sanovat puheenjohtajat Sini Silfvenius-Bart ja Sebastian Ström, […]

Read more
Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa

Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa

Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa Dwayne “The Rock” Johnson on perustanut Papatui hoitosarjan miehille. Johnson loi sarjan, koska halusin sen vastaavan miesten arkielämän tarpeisiin. Teksti Nelli Spännäri, Video Instagram Vaikuttaja Katy Napier nauratti Instagram-seuraajiaan videolla, jonka hän otti kauppareissulla. Hän näki näyttelijä ja painija Dwayne “The Rock” Johnsonin mainostamassa Papatui tuotteitaan. Mainos herätti […]

Read more

Vastaa Peruuta vastaus

Sinun täytyy kirjautua sisään kommentoidaksesi.


UUSIMMAT JUTUT

Blondify avaa Kamppiin – maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille

Blondify avaa Kamppiin - maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille Teksti Blondify, Kansikuva Blondify, Kuva Joanna Suomalainen Vaaleisiin hiuksiin erikoistunut Blondify avaa uuden jäsenyyspohjaisen... read more

SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI

SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI Suomen Hiusyrittäjät ry ja Suomen Hiusalan ammattilaiset ja yrittäjät ry yhdistyvät uudeksi hiusalan etujärjestöksi.... read more

Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa

Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa Dwayne “The Rock” Johnson on perustanut Papatui hoitosarjan miehille. Johnson loi sarjan, koska halusin... read more

Pop-tähti Zara Larssonin silmämeikki on kesän haluttu festarilook

Pop-tähti Zara Larssonin silmämeikki on kesän haluttu festarilook Teksti Nelli Spännäri, Kuvat Sophia Sinot Instagram Ruotsalainen pop-tähti Zara Larsson on tunnettu kesäisestä... read more

Sacha Mascolo-Tarbuckista TONI&GUY:n ja LABEL.M:n pääomistaja

Sacha Mascolo-Tarbuckista TONI&GUY'n ja LABEL.M:n pääomistaja   TONI&GUY Global Group astuu uuteen aikakauteen uuden omistajan, Sacha Mascolo-Tarbuckin, 55, johdolla. TONI&GUY Global Group... read more

Opetustyötä lähes 40 vuotta! – Hyrian hiusalan konkari Seija Siitonen eläkkeelle

Opetustyötä lähes 40 vuotta! - Hyrian hiusalan konkari Seija Siitonen eläkkeelle Teksti Aino Kesäniemi, Kuva Milja Putkonen "Toivon, että aina muistettaisiin, että... read more

Yhdistyvätkö SHY ja SHAY? Tuleeko Suomeen yksi hiusalan liitto? Tiedotustilaisuus 11.6.

  Yhdistyvätkö SHY ja SHAY? Tuleeko Suomeen yksi hiusalan ammattiliitto? Tiedotustilaisuus 11.6. Suomen Hiusalan ammattilaiset ja yrittäjät sekä Suomen Hiusyrittäjät lähettivät tänään... read more

Syväluotaus hiuspohjaan

Syväluotaus hiuspohjaan Teksti Rainer Nyman On hatunnoston paikka, että joku on syvästi innostunut omasta alastaan mutta myös siitä, millaisia ongelmia työssään kohtaa. Ja... read more

Suosikkimaskeeraja Meri Leiviskä lähti etsimään rakkautta televisiossa

Suosikkimaskeeraja Meri Leiviskä lähti etsimään rakkautta televisiossa Monen tutun tv-kasvon meikkaajana toimiva Meri Leiviskä astuu nyt itse kameran eteen, sillä hän... read more

Sarjakaunistujalle vankeutta

Sarjakaunistujalle vankeutta Pirkanmaan sarjakaunistuja on tuomittu vuoden ja kolmen kuukauden vankeuteen. 32-vuotiaan naisen syyksi luettiin 36 petosta ja yksi näpistys. Teksti Rainer... read more

YHTEYSTIEDOT - PINNI LEHTI

Yhteys: pinni@pinni.fi
Lehden julkaisija:
Lareas Oy

Osoite: Lauttasaarentie 20-22 F 86
00200 Helsinki
Y-tunnus: 0894668-5

Tietosuojaseloste
Maksuehdot (Checkout)
Tilaus-, toimitus ja peruutusehdot

MEDIA- JA ILMOITUSMYYNTI

Päätoimittaja / toimitusjohtaja
Pia Paalasvuo
pia@pinni.fi

Mainosmyynti ja yhteistyöt
Pia Paalasvuo
pinnipro@pinni.fi

Tuottaja
Rainer Nyman
rainer@pinni.fi

Asiakaspalvelu
Nelli Spännäri
+35844 7033230
pinni@pinni.fi

© Copyright 2023. Pinni.fi

  • ETUSIVU
  • UUTISET & JUTUT
    • UUTISKATEGORIAT
  • KALENTERI
  • HIUSMUOTI
    • KOKOELMAT
    • HIUSMUOTI – KOULUTTAJIEN VALINNAT
  • TYÖPAIKAT
    • TYÖHAKEMUKSET
    • REKRYILMOITUKSET
  • OSTA & MYY
  • MEISTÄ
    • PINNI TIIMI
  • LEHTIARKISTO
    • PRINTTIJULKAISUT
    • DIGILEHTI ARKISTO
  • MEDIATIEDOT
  • TILAA PINNI
  • OSTA PINNI GAALA Early Bird -lippu
  • OMA TILI

Käytämme evästeitä parantaaksemme sivuston käyttökokemusta.

-kohdasta voit lukea lisää käyttämistämme evästeistä tai poistaa ne käytöstä.

pinni_logo
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Yksityisyyden yleiskatsaus

Evästeet ovat pieniä tekstitiedostoja, joita sivustot voivat käyttää tehdäkseen käyttäjäkokemuksesta tehokkaamman.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömien evästeiden pitäisi aina  olla käytössä, jotta osaamme esim. muistaa, että haluatko sallia muita evästeitä vai et.