PINNIPINNIPINNI
Search
00 items
  • ETUSIVU
  • UUTISET & JUTUT
    • UUTISKATEGORIAT
  • KALENTERI
  • HIUSMUOTI
    • KOKOELMAT
    • HIUSMUOTI – KOULUTTAJIEN VALINNAT
  • TYÖPAIKAT
    • TYÖHAKEMUKSET
    • REKRYILMOITUKSET
  • OSTA & MYY
  • MEISTÄ
    • PINNI TIIMI
  • LEHTIARKISTO
    • PRINTTIJULKAISUT
    • DIGILEHTI ARKISTO
  • MEDIATIEDOT
  • TILAA PINNI
  • OSTA PINNI GAALA Early Bird -lippu
  • OMA TILI
Reetta Mäkelä2025-10-02T09:40:00+03:00
Mikä minulle sopii? on yksi kampaamotyön kulmakysymyksistä – ja ehkä myös vaikeimpia.
Jokainen asiakas tuo mukanaan toiveensa, rajoitteensa ja historiansa. Kampaajan tehtäväksi jää paitsi kuunnella ja tulkita, myös ehdottaa, perustella ja toteuttaa. Tässä taustalla toimii monimutkainen ja usein hiljainen prosessi, jota voisi kutsua sopivuusajatteluksi. Mutta voiko tätä taitoa oppia – ja voiko sen opettaa muille?

Luontainen lahjakkuus vai opeteltavissa oleva taito?

Tätä artikkelia varten haastateltiin kolmea kokenutta hiusalan ammattilaista: Piatu Puhakkaa, Sari Launista ja Karrar Vidiciä.

Piatu Puhakka on pitkän linjan parturi-kampaaja ja kouluttaja, joka tunnetaan erityisesti rohkeista muodonmuutoksistaan ja vahvasta asiakaspalvelun otteestaan. Sari Launis on kokenut kampaajamestari ja visuaalinen suunnittelija, joka on hakenut inspiraatiota ja oppia myös kansainvälisesti. Karrar Vidic puolestaan on kansainvälisesti suuntautunut parturi ja kouluttaja, joka työskentelee asiakaskeskeisesti mutta visionäärisesti. Hän on erityisen taitava tuomaan esiin asiakkaan persoonallisuuden tyylin kautta ja korostaa vahvaa kommunikaatiota hiusmuutosten suunnittelussa.

Sekä Piatu Puhakka että Sari Launis uskovat siihen, että esteettinen silmä voi olla osin synnynnäinen lahja. Launis viittaa muun muassa kolmiulotteiseen hahmotuskykyyn, värisilmään ja siihen, miten jotkut näkevät mallin valmiina jo ennen ensimmäistäkään leikkausta.

– Yleensä se mikä ensimmäisenä tulee mieleen, niin väreissä ja malleissa tai kampauksissa, on se oikea ratkaisu. Näen silmissäni aina valmiin työn ja sitten vain toteutan kuvan minkä näen, Launis kuvaa omaa työskentelyään.

Puhakka taas muistuttaa, että esteettinen silmä alkaa rakentua jo lapsuudessa ympäristön vaikutuksesta, ja että erot korostuvat ihmisten välillä.

– Uskon näin, että toisilla on silmää enempi kuin toisilla.

Karrar Vidic jakaa saman näkemyksen: vaikka joillakin on luonnostaan hyvä muotosilmä, se ei yksin riitä.

– Jotkut näkevät sen ennen kuin yksikään hius on leikattu – kasvot, rakenne, fiilis. Mutta se pitää hioa teräväksi kokemuksen kautta, Vidic sanoo.

Sopivuusajattelua voi ja pitääkin kehittää. Harjoittelemalla, kokeilemalla ja ennen kaikkea kuuntelemalla.

Taitoa voi – ja pitää – opettaa

Vidicin mukaan taitoa voi kehittää vain uteliaisuudella ja toistolla.

– Sinun täytyy jatkuvasti tarkkailla kasvoja, tyylejä ja trendejä. Ole utelias – se pitää sinut liikkeessä, hän sanoo.

Vidic opettaisi muita katsomaan pintaa syvemmälle: ei pelkästään hiuksiin, vaan koko ihmiseen.

Opetettavissa olevia asioita ovat esimerkiksi kasvojen ja kehon mittasuhteet, värien vaikutus sekä tasapainon ja harmonian tunnistaminen. Puhakka näkee erityisesti kokemuksen ja toiston voiman: mitä enemmän erilaisia kasvoja ja hiuksia kohtaa, sitä syvemmälle ymmärrys kasvaa.

– Mittasuhteet, värianalyysit sekä kasvojen ja kehojen tasapainottamisen taidon voi opettaa. Näitä pitäisi opettaa jo kouluissa, mutta myös työpaikoilla koulutusten kautta, hän sanoo.

Launis puolestaan nostaa esiin sen, että piirtäminen ja kuvataiteellinen näkemys voivat auttaa silmän kehittämisessä. Hän on itse hakenut oppia vuosien ajan sekä Suomesta että ulkomailta.

Mistä syntyy sopivuuden arvio?

Vidic arvioi sopivuutta kasvojen ja pään rakenteen, hiustyypin ja asiakkaan persoonallisuuden perusteella. Hänen mukaansa vuosien kokemus on kehittänyt hänen silmäänsä näkemään nopeasti, mikä toimii ja mikä ei.

Sopivuus ei ole yksiulotteinen kysymys. Se ei ole vain kasvojen muoto tai ihonväri. Se on myös ryhti, persoona, elämäntilanne ja asiakkaan oma suhde itseensä.

– Teen tarkan konsultaation, ja siinä otan huomioon ihan kaiken: kasvojen piirteet, silmien ja ihon värit, hiusten rakenteen, kotikäytännöt ja käytetyt tuotteet, hiushistorian, toiveet ja haaveet – ja ennen kaikkea persoonan, Puhakka listaa.

Launis luottaa intuitioon, mutta ei tee mitään pelkän fiiliksen pohjalta. Hän käyttää muoto-oppia, mutta tekee lopullisen valinnan usein sen mukaan, mikä ensivaikutelma asiakkaasta syntyy.

– Onnistunut tyyli syntyy, kun se istuu asiakkaan persoonaan. Mun oma mieltymys ei saa mennä sen edelle.

Uuden ehdottamisen taito

Vidic lähestyy muutosehdotuksia visuaalisesti ja itsevarmasti.

– Maalaa kuva asiakkaalle – kerro miltä se näyttää, tuntuu ja miksi se sopii juuri hänelle. Itsevarmuus tarttuu, hän sanoo. Hän hyödyntää visuaalisia esimerkkejä ja vertaa tyyliäjulkkiksiin tai trendeihin, jotka sopivat asiakkaan ilmeeseen.

Useimmat asiakkaat odottavat kampaajalta myös ideoita. Vaikka pysyttäisiin vanhassa, moni ilahtuu siitä, että kampaaja näkee uusia mahdollisuuksia. Mutta miten muutos kannattaa ehdottaa?

– Paras tapa on se, että istahdat viereen ja kysyt vaikka: mitäs hiuksille kuuluu? Pitäiskö meidän keksiä jotakin uutta? vinkkaa Puhakka.

Launis taas lähtee liikkeelle visuaalisesta mielikuvasta.

– Usein sanon, että näen silmissäni sinulla tällaisen mallin. Kerron, mitä näin ja miksi.

Sekä Puhakka että Launis painottavat, että muutosideoiden esittäminen kannattaa tehdä rennosti ja lämpimästi, ei painostaen. Kuvien näyttäminen, asiakkaan kasvonpiirteiden tai värimaailman korostaminen ja rohkaisevat sanat voivat kaikki herättää kiinnostuksen.

Useimmat asiakkaat odottavat kampaajalta myös ideoita. Vaikka pysyttäisiin vanhassa, moni ilahtuu siitä, että kampaaja näkee uusia mahdollisuuksia.

Kun asiakas sanoo ei

Kaikki ideat eivät uppoa heti. Ja se on ihan ok. Molemmat ammattilaiset suhtautuvat asiakkaan torjuntaan tyynesti. Usein siemen jää itämään, ja palataan seuraavalla käynnillä asiaan.

– Yleensä asiakas kuitenkin ottaa asian uudelleen esiin, kun on kotona asiaa mietiskellyt enemmän, Puhakka kertoo.

– Hyvin usein päästään kompromissiin, mutta toki asiakas saa mitä haluaa. Kerron kuitenkin, miksi en mielelläni näin tekisi kuin hän toivoo.

Arvostusta ja oivalluksia

Vidic korostaa asiakkaan kuuntelemista ensisijaisena asiana.

– Paras lopputulos syntyy, kun ymmärrät mitä asiakas haluaa ja miksi asiakas sen haluaa, hän painottaa. Yksi hänen mieleenpainuvimmista kokemuksistaan oli, kun hän sai pitkät hiukset omaavan asiakkaan innostumaan tiukasta fade-leikkauksesta.

– Hän sanoi sen muuttaneen tavan, jolla ihmiset näkivät hänet. Se muistutti minua, kuinka voimakas hyvä muodonmuutos voi olla.

Sopivuusajattelun taustalla on kunnioitus asiakasta kohtaan. Ammattilaiset painottavat, että asiakkaan kuunteleminen on kaiken a ja o – sekä hienotunteisuus.

– Etsi aina ne hyvät puolet mitä korostaa ja sano niistä, mutta älä mainitse negatiivisista asioista, Puhakka neuvoo.

Launis jakaa koskettavan muiston uransa varrelta.

– Kun kaunistaa saattohoidossa olevaa naista, ei moni asia mene sen ohi. Tein mallinmuutoksen ja kampauksen rouvalle, joka kuunteli samalla Ravellon Boleroa. Sain hänet hymyilemään peilikuvalleen. Mikä sen arvokkaampaa kuin lähteä kauniina, kun sen aika on.

Yhteinen matka, ei määränpää

Sopivuusajattelu ei ole sääntökirja vaan herkkä vuorovaikutuksen kenttä, jossa kohtaavat kokemus, näkemys ja ihmistuntemus. Siihen kuuluu rohkeus ehdottaa, viisaus kuunnella ja nöyryys hyväksyä myös eriäviä mielipiteitä.

Kampaaja ei ole vain tekninen suorittaja vaan myös näkijä, tulkitsija ja peili – ja parhaimmillaan oppaana muutoksen polulla.

Lue lisää hiusuutisia

Henkel osti Olaplexin

Henkel osti Olaplexin

Henkel osti Olaplexin   Yksi maailman suurimmista hiusbrändien omistajista, Henkel, on ostanut Olaplexin 1,4 miljardin dollarin kauppahinnalla.   Kauppa julkistettiin 26. maaliskuuta 2026, ja Henkel ostaa 100 % Olaplexista noin 1,4 miljardin dollarin kauppahinnalla. Henkel maksaa 2,06 USD per osake. Olaplexin hallitus hyväksyi kaupan yksimielisesti. Suurin omistaja Advent International antoi kirjallisen suostumuksen myynnille. Olaplex poistuu […]

Read more
Juhannustaikoja kesähiuksille

Juhannustaikoja kesähiuksille

Juhannustaikoja kesähiuksille Chris Grimley, joka antaa tässä hoitovinkkejä kesähiusten hoitoon,  on erilaisten hiusten spesialistikampaaja ja Fusion Hair Co & Texture Curl Academy omistaja. “Sään lämmetessä ja kesän kolkutellessa ovella auringonvalon läsnäolo toimii muistutuksena oman hiustenhoitorutiinin päivittämiseen. Varsinkin niille, joiden hiuksissa on rakennetta. UV-säteily ja lämpö imevät hiuksien kosteuden, rikkoen niiden proteiiniketjut ja heikentäen hiussuomuja, jolloin […]

Read more
Yrityspomo Marlene Lamontin viisi vinkkiä tiimin motivointiin

Yrityspomo Marlene Lamontin viisi vinkkiä tiimin motivointiin

Yrityspomo Marlene Lamontin viisi vinkkiä tiimin motivointiin Teksti ja kuvat Marlene Lamont, Owner of Urban Hair & Beauty Urban Hair, Beauty & training centerin omistaja Marlene Lamont antaa omat viisi vinkkiään hius- ja kauneusalan yrittäjille tiimin motivointiin – Hiusala muuttuu koko ajan ja tiimin motivaation ylläpito vaatii muutakin kuin rahallista panosta. Urban Hair and Beautyssä […]

Read more

Vastaa Peruuta vastaus

Sinun täytyy kirjautua sisään kommentoidaksesi.


UUSIMMAT JUTUT

Henkel osti Olaplexin

Henkel osti Olaplexin   Yksi maailman suurimmista hiusbrändien omistajista, Henkel, on ostanut Olaplexin 1,4 miljardin dollarin kauppahinnalla.   Kauppa julkistettiin 26. maaliskuuta 2026, ja... read more

Juhannustaikoja kesähiuksille

Juhannustaikoja kesähiuksille Chris Grimley, joka antaa tässä hoitovinkkejä kesähiusten hoitoon,  on erilaisten hiusten spesialistikampaaja ja Fusion Hair Co & Texture Curl... read more

Yrityspomo Marlene Lamontin viisi vinkkiä tiimin motivointiin

Yrityspomo Marlene Lamontin viisi vinkkiä tiimin motivointiin Teksti ja kuvat Marlene Lamont, Owner of Urban Hair & Beauty Urban Hair, Beauty &... read more

Blondify avaa Kamppiin – maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille

Blondify avaa Kamppiin - maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille Teksti Blondify, Kansikuva Blondify, Kuva Joanna Suomalainen Vaaleisiin hiuksiin erikoistunut Blondify on avannut uuden... read more

SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI

SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI Suomen Hiusyrittäjät ry ja Suomen Hiusalan ammattilaiset ja yrittäjät ry yhdistyvät uudeksi hiusalan etujärjestöksi.... read more

Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa

Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa Dwayne “The Rock” Johnson on perustanut Papatui hoitosarjan miehille. Johnson loi sarjan, koska halusin... read more

Pop-tähti Zara Larssonin silmämeikki on kesän haluttu festarilook

Pop-tähti Zara Larssonin silmämeikki on kesän haluttu festarilook Teksti Nelli Spännäri, Kuvat Sophia Sinot Instagram Ruotsalainen pop-tähti Zara Larsson on tunnettu kesäisestä... read more

Sacha Mascolo-Tarbuckista TONI&GUY:n ja LABEL.M:n pääomistaja

Sacha Mascolo-Tarbuckista TONI&GUY'n ja LABEL.M:n pääomistaja   TONI&GUY Global Group astuu uuteen aikakauteen uuden omistajan, Sacha Mascolo-Tarbuckin, 55, johdolla. TONI&GUY Global Group... read more

Opetustyötä lähes 40 vuotta! – Hyrian hiusalan konkari Seija Siitonen eläkkeelle

Opetustyötä lähes 40 vuotta! - Hyrian hiusalan konkari Seija Siitonen eläkkeelle Teksti Aino Kesäniemi, Kuva Milja Putkonen "Toivon, että aina muistettaisiin, että... read more

Yhdistyvätkö SHY ja SHAY? Tuleeko Suomeen yksi hiusalan liitto? Tiedotustilaisuus 11.6.

  Yhdistyvätkö SHY ja SHAY? Tuleeko Suomeen yksi hiusalan ammattiliitto? Tiedotustilaisuus 11.6. Suomen Hiusalan ammattilaiset ja yrittäjät sekä Suomen Hiusyrittäjät lähettivät tänään... read more

YHTEYSTIEDOT - PINNI LEHTI

Yhteys: pinni@pinni.fi
Lehden julkaisija:
Lareas Oy

Osoite: Lauttasaarentie 20-22 F 86
00200 Helsinki
Y-tunnus: 0894668-5

Tietosuojaseloste
Maksuehdot (Checkout)
Tilaus-, toimitus ja peruutusehdot

MEDIA- JA ILMOITUSMYYNTI

Päätoimittaja / toimitusjohtaja
Pia Paalasvuo
pia@pinni.fi

Mainosmyynti ja yhteistyöt
Pia Paalasvuo
pinnipro@pinni.fi

Tuottaja
Rainer Nyman
rainer@pinni.fi

Asiakaspalvelu
Nelli Spännäri
+35844 7033230
pinni@pinni.fi

© Copyright 2023. Pinni.fi

  • ETUSIVU
  • UUTISET & JUTUT
    • UUTISKATEGORIAT
  • KALENTERI
  • HIUSMUOTI
    • KOKOELMAT
    • HIUSMUOTI – KOULUTTAJIEN VALINNAT
  • TYÖPAIKAT
    • TYÖHAKEMUKSET
    • REKRYILMOITUKSET
  • OSTA & MYY
  • MEISTÄ
    • PINNI TIIMI
  • LEHTIARKISTO
    • PRINTTIJULKAISUT
    • DIGILEHTI ARKISTO
  • MEDIATIEDOT
  • TILAA PINNI
  • OSTA PINNI GAALA Early Bird -lippu
  • OMA TILI

Käytämme evästeitä parantaaksemme sivuston käyttökokemusta.

-kohdasta voit lukea lisää käyttämistämme evästeistä tai poistaa ne käytöstä.

pinni_logo
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Yksityisyyden yleiskatsaus

Evästeet ovat pieniä tekstitiedostoja, joita sivustot voivat käyttää tehdäkseen käyttäjäkokemuksesta tehokkaamman.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömien evästeiden pitäisi aina  olla käytössä, jotta osaamme esim. muistaa, että haluatko sallia muita evästeitä vai et.