PINNIPINNIPINNI
Search
00 items
  • ETUSIVU
  • UUTISET & JUTUT
    • UUTISKATEGORIAT
  • KALENTERI
  • HIUSMUOTI
    • KOKOELMAT
    • HIUSMUOTI – KOULUTTAJIEN VALINNAT
  • TYÖPAIKAT
    • TYÖHAKEMUKSET
    • REKRYILMOITUKSET
  • OSTA & MYY
  • MEISTÄ
    • PINNI TIIMI
  • LEHTIARKISTO
    • PRINTTIJULKAISUT
    • DIGILEHTI ARKISTO
  • MEDIATIEDOT
  • TILAA PINNI
  • OSTA PINNI GAALA Early Bird -lippu
  • OMA TILI
Reetta Mäkelä2025-02-14T10:18:06+02:00
Jo 1950-luvulla aloittanut legendaarinen Torni-Parturi tunnetaan nykyisin Oulun Tornina, vaikkei se enää olekaan Vakuutustornissa. Hallituskadun perusteellisesti remontoidussa liiketilassa yrittäjäsisaret vaalivat perinteitä ja luovat uutta.

Hei Oulun Tornin Jenna Repo ja Jenita Anttila, esittelisittekö itsenne Pinnin lukijoille?

Jenna: Olen yrityksemme toimitusjohtaja, ja työskennellyt Tornissa kahdenkymmenen vuoden ajan. Heittäydyin jo parturi-kampaajaopintojen ensimmäisenä kesänä töihin äitini Irma Siiran omistamaan yritykseen. Siihen aikaan Torni-Parturissa tehtiin lähes pelkästään hiusten parturointia ilman ajanvarausta. Huomasin heti, että unelmani olisi tehdä monipuolisemmin alamme töitä. Melko pian ehdotin vanhemmilleni yrityksen palveluntarjonnan laajentamista. Muutamia vuosia myöhemmin, lisäopintojen jälkeen, avasimme parturiliikkeen viereen liiketilan kampaamo- ja kosmetologipalveluille, joita minä vedin.

Toimin tällä hetkellä yrityksemme luovana johtajana, eli vastaan kokonaiskuvasta; yrityksemme palveluista, ilmeestä, mainonnasta, yhteistyökumppanuuksista sekä lähijohtamisesta. Teen edelleen päivittäin myös asiakastyötä. Tämän on mahdollistanut vastuun jakaminen siskoni Jenitan kanssa.

Jenita: Toimin yhdessä siskoni Jennan kanssa Tornissa yrittäjänä. Olen ammatiltani fysioterapeutti ja tulin Torniin siskoni aisapariksi vuonna 2019, kun äitimme jäi eläkkeelle ja Jenna toivoi minua avuksi kasvaneeseen yritykseen. Samalla toteutui unelmamme liikkeestä, jossa tarjotaan kauneutta ja hyvinvointia saman katon alla.

Asiakaspalvelun, eli hieronnan ja manuaalisin keinoin tehtävän fysioterapian, lisäksi vastuualueenani on hallinnolliset asiat sekä henkilöstöjohtaminen. Olen lisäkouluttautunut työyhteisön toimintaan sekä laajemmin yritysjohtamiseen, sillä haluan tarjota laadukasta ja empaattista otetta henkilöstöjohtamisessamme. Nämä tehtävät sopivat minulle todella hyvin, sillä olen järjestelmällinen ja tarkka. Rakastan työni monipuolisuutta. Välillä heittäydyn useammaksi tunniksi ihanaan asiakastyöhön ja välillä uppoudun toimistohommiin.

Torni-Parturi aloitti toimintansa jo 1950-luvulla. Miten liike päätyi teille perheyritykseksi?

Jenna: Oulun Torni on tosiaan perheyritys, jossa äitimme toimi yrittäjänä lähes kolmekymmentä vuotta. Sotainvalidien Veljesliitto perusti vuonna 1957 Vakuutustornin katutasoon parturiliike Torni-Parturin, jossa parturoitiin aluksi vain miesten hiuksia ja muotoiltiin partoja ilman ajanvarausta. 1970-luvulla liikkeen ostivat sen aikaiset työntekijät Ritva Tuohimaa ja Salli Aittokoski. Samoihin aikoihin he ottivat töihin nuoren ja reippaan parturin Irman, eli äitimme. Sallin jäätyä eläkkeelle 1990-luvun alussa, osti Irma puolet yrityksestä. Kun Ritvakin vuonna 2000 siirtyi ansaitulle eläkkeelle, tuli Irmasta Torni-Parturin ainoa omistaja.

Vuonna 2016 muutimme uuteen liiketilaan Hallituskadulle ja saimme kaikki palvelumme saman katon alle. Nyt me siskokset jatkamme yrityksen pyörittämistä.

Mitä palveluita teillä on nykyisin?

Jenita: Haluamme edelleen vaalia Torni-Parturin historiaa, ja toteutamme ilman ajanvarausta monipuolisesti hiusten leikkaukset, parran muotoilut, sekä hiusten ja hiuspohjan hoidot.

Lisäksi olemme laajentaneet tarjontaa monipuolisilla kampaamo-, kosmetologi- ja hyvinvointipalveluilla. Näiden lisäksi meidän kauttamme voi vuokrata lyhytaikaista majoitusta samasta taloyhtiöstä, jossa liiketilamme sijaitsee. On mahtavaa, että monet asiakkaistamme hyödyntävät laajasti palveluitamme.

Kesällä 2024 toteutimme kattavan remontin. Nyt upea liiketilamme palvelee entistä laadukkaammin sekä koko tiimiämme että asiakkaitamme.

Miltä Oulun Tornin vuosi 2025 näyttää?

Jenita: Alkanut vuosi näyttää tasapainoiselta. Palvelut ovat löytäneet paikkansa ja tiimissämme on mukava tekemisen meininki höystettynä hyvän mielen huumorilla, jota myös jaamme sosiaalisen median kanavassamme.

Jenna: Olemme toteuttaneet yrityksemme kehitystavoitteet ja tyytyväisiä niihin. Esimerkiksi lattiasta kattoon tehty remontti oli monen vuoden suunnittelun tulos. Nyt nautimme saavutetusta ja keskitymme palvelemaan asiakkaita yhdessä upean työtiimin kanssa.

Mitä kaikkien Pinnin lukijoiden on hyvä tietää Oulusta?

Jenna: Oulussa on mielestämme upeaa yrittämisen meininkiä. Täällä on useita pitkän linjan parturi-kampaamoita sekä paljon uusia rohkeita yrittäjiä. Uskomme, että jokaiselle työtään rakastavalle ja intohimolla tekevälle löytyy tilaa ja asiakkaita. Oulu on ihana paikka asua ja yrittää, onhan se vuoden 2026 Euroopan kulttuuripääkaupunki!

Haluatteko lähettää terveisiä?

Jenna: Haluamme kiittää asiakkaitamme ja yhteistyökumppaneitamme sekä toivottaa kaikille alamme yrittäjille onnea vuoteen 2025! Jos yhden neuvon voisimme antaa, se olisi, että yksin ei kenenkään tarvitse pärjätä. Aina kannattaa pyytää apua sekä jakaa vastuuta. Yhdessä olemme enemmän.

Kenen kuulumisista lukisitte mielellänne seuraavasta Pinnistä?

Jenita: Haluaisimme tietää, mitä kuuluu entiselle työkaverillemme, Muhoksen kampaamo-parturi-kauneushoitola Lumoavan Saija Kankaalle.

Tornin tiimiin kuuluu upeita ja eteviä alan ammattilaisia. Laaja palvelukonsepti kattaa niin kauneutta, hyvinvointia kuin hiuksiakin. Takarivissä vasemmalta alkaen Sari Apila, Anne Gregori, Janne Räisänen, Essi Järvenpää ja Satu Kuusela. Sohvalla vasemmalta alkaen Sipe Ylisaari, Young Lee, Jenita Anttila, Jenna Repo, Maiju Kinnunen ja Heidi Parviainen.

Lue lisää hiusuutisia

Blondify avaa Kamppiin - maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille

Blondify avaa Kamppiin – maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille

Blondify avaa Kamppiin – maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille Teksti Blondify, Kansikuva Blondify, Kuva Joanna Suomalainen Vaaleisiin hiuksiin erikoistunut Blondify avaa uuden jäsenyyspohjaisen kampaamon Kampin kauppakeskukseen touko kesäkuun vaihteessa. Liikeestä tulee maailman ensimmäinen blondeille tarkoitettu jäsenyysmallilla toimiva kampaamo. Erikoispalvelua vain blondeille Blondifyn missiona on tarjota maailman paras kampaamokokemus blondeille. Se perustuu erikoiskoulutettuihin Blonde Specialist -kampaajiin, premium […]

Read more
SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI

SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI

SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI Suomen Hiusyrittäjät ry ja Suomen Hiusalan ammattilaiset ja yrittäjät ry yhdistyvät uudeksi hiusalan etujärjestöksi. Neuvotteluja on käyty hyvässä yhteishengessä jo kuukausien ajan ja hankesuunnitelma esitellään syksyllä jäsenistölle, jolta saaman vastaanoton mukaan asiassa edetään. – Tahtotila ja usko uuteen yhdistykseen on luja, sanovat puheenjohtajat Sini Silfvenius-Bart ja Sebastian Ström, […]

Read more
Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa

Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa

Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa Dwayne “The Rock” Johnson on perustanut Papatui hoitosarjan miehille. Johnson loi sarjan, koska halusin sen vastaavan miesten arkielämän tarpeisiin. Teksti Nelli Spännäri, Video Instagram Vaikuttaja Katy Napier nauratti Instagram-seuraajiaan videolla, jonka hän otti kauppareissulla. Hän näki näyttelijä ja painija Dwayne “The Rock” Johnsonin mainostamassa Papatui tuotteitaan. Mainos herätti […]

Read more

Vastaa Peruuta vastaus

Sinun täytyy kirjautua sisään kommentoidaksesi.


UUSIMMAT JUTUT

Blondify avaa Kamppiin – maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille

Blondify avaa Kamppiin - maailman ensimmäinen jäsenyyskampaamo blondeille Teksti Blondify, Kansikuva Blondify, Kuva Joanna Suomalainen Vaaleisiin hiuksiin erikoistunut Blondify avaa uuden jäsenyyspohjaisen... read more

SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI

SHY JA SHAY YHDISTYVÄT UUDEKSI HIUSALAN JÄRJESTÖKSI Suomen Hiusyrittäjät ry ja Suomen Hiusalan ammattilaiset ja yrittäjät ry yhdistyvät uudeksi hiusalan etujärjestöksi.... read more

Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa

Dwayne “The Rock” Johnson herätti huvitusta mainoskampanjassa Dwayne “The Rock” Johnson on perustanut Papatui hoitosarjan miehille. Johnson loi sarjan, koska halusin... read more

Pop-tähti Zara Larssonin silmämeikki on kesän haluttu festarilook

Pop-tähti Zara Larssonin silmämeikki on kesän haluttu festarilook Teksti Nelli Spännäri, Kuvat Sophia Sinot Instagram Ruotsalainen pop-tähti Zara Larsson on tunnettu kesäisestä... read more

Sacha Mascolo-Tarbuckista TONI&GUY:n ja LABEL.M:n pääomistaja

Sacha Mascolo-Tarbuckista TONI&GUY'n ja LABEL.M:n pääomistaja   TONI&GUY Global Group astuu uuteen aikakauteen uuden omistajan, Sacha Mascolo-Tarbuckin, 55, johdolla. TONI&GUY Global Group... read more

Opetustyötä lähes 40 vuotta! – Hyrian hiusalan konkari Seija Siitonen eläkkeelle

Opetustyötä lähes 40 vuotta! - Hyrian hiusalan konkari Seija Siitonen eläkkeelle Teksti Aino Kesäniemi, Kuva Milja Putkonen "Toivon, että aina muistettaisiin, että... read more

Yhdistyvätkö SHY ja SHAY? Tuleeko Suomeen yksi hiusalan liitto? Tiedotustilaisuus 11.6.

  Yhdistyvätkö SHY ja SHAY? Tuleeko Suomeen yksi hiusalan ammattiliitto? Tiedotustilaisuus 11.6. Suomen Hiusalan ammattilaiset ja yrittäjät sekä Suomen Hiusyrittäjät lähettivät tänään... read more

Syväluotaus hiuspohjaan

Syväluotaus hiuspohjaan Teksti Rainer Nyman On hatunnoston paikka, että joku on syvästi innostunut omasta alastaan mutta myös siitä, millaisia ongelmia työssään kohtaa. Ja... read more

Suosikkimaskeeraja Meri Leiviskä lähti etsimään rakkautta televisiossa

Suosikkimaskeeraja Meri Leiviskä lähti etsimään rakkautta televisiossa Monen tutun tv-kasvon meikkaajana toimiva Meri Leiviskä astuu nyt itse kameran eteen, sillä hän... read more

Sarjakaunistujalle vankeutta

Sarjakaunistujalle vankeutta Pirkanmaan sarjakaunistuja on tuomittu vuoden ja kolmen kuukauden vankeuteen. 32-vuotiaan naisen syyksi luettiin 36 petosta ja yksi näpistys. Teksti Rainer... read more

YHTEYSTIEDOT - PINNI LEHTI

Yhteys: pinni@pinni.fi
Lehden julkaisija:
Lareas Oy

Osoite: Lauttasaarentie 20-22 F 86
00200 Helsinki
Y-tunnus: 0894668-5

Tietosuojaseloste
Maksuehdot (Checkout)
Tilaus-, toimitus ja peruutusehdot

MEDIA- JA ILMOITUSMYYNTI

Päätoimittaja / toimitusjohtaja
Pia Paalasvuo
pia@pinni.fi

Mainosmyynti ja yhteistyöt
Pia Paalasvuo
pinnipro@pinni.fi

Tuottaja
Rainer Nyman
rainer@pinni.fi

Asiakaspalvelu
Nelli Spännäri
+35844 7033230
pinni@pinni.fi

© Copyright 2023. Pinni.fi

  • ETUSIVU
  • UUTISET & JUTUT
    • UUTISKATEGORIAT
  • KALENTERI
  • HIUSMUOTI
    • KOKOELMAT
    • HIUSMUOTI – KOULUTTAJIEN VALINNAT
  • TYÖPAIKAT
    • TYÖHAKEMUKSET
    • REKRYILMOITUKSET
  • OSTA & MYY
  • MEISTÄ
    • PINNI TIIMI
  • LEHTIARKISTO
    • PRINTTIJULKAISUT
    • DIGILEHTI ARKISTO
  • MEDIATIEDOT
  • TILAA PINNI
  • OSTA PINNI GAALA Early Bird -lippu
  • OMA TILI

Käytämme evästeitä parantaaksemme sivuston käyttökokemusta.

-kohdasta voit lukea lisää käyttämistämme evästeistä tai poistaa ne käytöstä.

pinni_logo
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Yksityisyyden yleiskatsaus

Evästeet ovat pieniä tekstitiedostoja, joita sivustot voivat käyttää tehdäkseen käyttäjäkokemuksesta tehokkaamman.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömien evästeiden pitäisi aina  olla käytössä, jotta osaamme esim. muistaa, että haluatko sallia muita evästeitä vai et.